-->
اتاق بازرگانی ایران

اتاق بازرگانی ایران
۵ (۲)

 

اتاق بازرگانی ایران به عنوان یک موسسه مستقل شناخته می شود که دارای حقوق کاملا جداگانه ای است. این موسسه از جمله موسسه های غیر انتفاعی است که با هدف ایجاد ارتباط میان بازرگانان، تجار و اشخاص فعال در حوزه صنایع تشکیل شده است.

اتاق بازرگانی ایران هم چون بسیاری از موسسات دیگر وظایف و اختیارات از پیش تعیین شده ای را داراست که بر اساس این اختیارات، فعالیت های سازماندهی شده ای در آن به وقوع می پیوندد.

 

درخواست مشاوره محمدرضا شیخ بهائی

 

در صورتی که اتاق بازرگانی بنا بر مصلحت یا شرایط موجود، تشکیبل جلسه دهد، اعضا دولت و همینطور شرکت های خصوصی در این جلسات حاضر می شوند. در بین مهم ترین وظایف اتاق بازرگانی ایران می توان به تشکیل جلسات و هماهنگی های لازم بین اعضا اشاره کرد.

در صورتی که به هر علت نیاز به تصویب یک لایحه خاص وجود داشته باشد، اعضا اتاق بازرگانی ایران با همکاری سازمانی های دولتی و مجموعه های وابسته و تحت نظر دولت و شهرداری ها، اقدام به طی کردن مراحل لازم برای تصویب لایحه می نمایند.

 

اعضا اتاق بازرگانی ایران

 

اعضا اتاق بازرگانی ایران به عنوان صاحبان مشاغل در شهرها و شهرستان ها این جوامع محلی (اتاق بازرگانی) را تشکیل می دهند تا از جامعه تجاری دفاع کنند. افرادی که در مشاغل محلی (مشاغل مرتبط با تجارت یا صنعت) عضو هستند می توانند برای استخدام در اتاق بازرگانی ایران اقدام کنند.

 

اتاق بازرگانی یک انجمن داوطلبانه از بنگاه های تجاری متعلق به تجارت و صنایع مختلف است. آنها به عنوان سخنگویان و نمایندگان یک جامعه تجاری فعالیت می کنند. قوانین اتاق بازرگانی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

 

اتاق بازرگانی در ایران بیش از ۲۰ هزار عضو دارد. انتخاب ۲۰ نماینده از دولتی (از طرف دولت) و ۴۰ نماینده از بخش خصوصی، مجموعا ۶۰ نماینده برای تکمیل ظرفیت اتاق بازرگانی ضروری است.

 

اتاق بازرگانی به عنوان یک مجمع عمومی برای بحث و گفتگو درمورد مسائل اقتصادی و تجاری برای ترسیم بهترین نقشه در جامعه جهانی تجارت تشکیل شده است. فعالیت های اعضای این مجمع بازتابی از منافع مشترک در حوزه تجارت است.

 

کسب مقبولیت از سوی مقامات دولتی نیز به اهداف اتاق کمک خواهد کرد. ارتباط مقامات دولتی با اعضا اتاق بازرگانی به افزایش سرعت پیاده سازی ایده ها و استراتژی های اقتصادی تعریف شده در این فضا کمک می کند. امروزه اتاقهای بازرگانی تقریباً در هر کشور جهان وجود دارد.

 

تنوع در خدمات اتاق بازرگانی

 

اتاقهای بازرگانی امروزه به اندازه جوامع تجاری که نمایندگی دارند از نظر نامی متنوع هستند. کلمه “chamber” هنوز در اکثر کشورها استفاده می شود. اتاق های بازرگانی دیگر فقط اتاق های “تجارت” و “صنعت” نیستند.

بلکه باید اتاق های بازرگانی را به عنوان نماینده “تولیدکنندگان”، “کارآفرینی”، “آموزش”، “حمل و نقل”، “بورس کالا”، “کشاورزی” و غیره توصیف کرد. این بستر، شرایط انعکاس نیازها و انتظارات هر یک از عنوان های یاد شده را به خوبی فراهم می کند.

با این وجود ، به همان اندازه که اتاق ها متنوع شده اند و نمایانگر مقطع وسیعی از علایق و روش ها هستند، هدف مشترک آنها حمایت از شرکت های تجاری است. اتاق بازرگانی هنوز مهمترین نوع سازمان های تجاری چند بخشی در جهان اند.

 

حقوق خصوصی و حقوق عمومی اتاق های بازرگانی

 

در حالی که اتاق بازرگانی ایران براساس بافت تاریخی خود یک مجمع تکامل یافته و رشد کرده اند، دارای دو نوع حقوق اساسی هستند.
اتاق های قانون عمومی عموماً در قاره اروپا و همچنین آفریقای فرانسوی زبان و دیگر مستعمرات سابق فرانسه یافت می شوند. کشورهای دیگر مانند کره شمالی ، بوتان و همچنین اکثریت ملت های عرب تحت این مدل قرار می گیرند.

 

اتاق بازرگانی و صنایع ایران

 

اتاق بازرگانی چیست؟

 

اتاق بازرگانی انجمن یا شبکه ای از تجار است که برای ارتقا محافظت از منافع اعضای خود طراحی شده است. یک اتاق بازرگانی، که بعضاً به عنوان “هیئت تجاری” شناخته می شود، غالباً از گروهی از صاحبان مشاغل تشکیل می شود که در محدوده یک منطقه با منافع مشترک حضور دارند.

 

اما همچنین می تواند از نظر دامنه فعالیت، بسیار گسترده تا حدود بین المللی باشد. اعضا اتاق بازرگانی ایران رهبری را برای خود انتخاب خواهند کرد، نمایندگان خود را نام خواهند برد و در مورد سیاست های حمایت و تبلیغ در حوزه صنعت و تجارت بحث خواهند کرد.
اتاق بازرگانی در همه جای دنیا وجود دارد. آنها نقش مستقیمی در ایجاد قوانین یا مقررات ندارند، اگرچه ممکن است با تلاش سازمان یافته لابی خود در تأثیرگذاری بر تنظیم کنندگان و قانون گذاران موثر باشند.

 

اتاق بازرگانی چگونه کار می کند؟

 

اولین اتاق بازرگانی در سال ۱۵۹۹ در فرانسه تاسیس شد. اولین اتاق در ایالات متحده در سال ۱۷۶۸ در نیویورک آغاز به کار کرد. اتاق بازرگانی ایالات متحده در سال ۱۹۱۲ تاسیس شد و از طریق تلاش برای لابی گری در سطح ملی، مسائل مربوط به تجارت را ارتقا داد. در سطح ایالت، شهر و منطقه اتاق ها بر روی موضوعات متعددی تمرکز می کنند.

 

از جمله مزایایی که اعضا اتاق بازرگانی ایران دریافت می کنند، تخفیف هایی است که عمدتا سایر افراد از آن بی بهره اند. هم چنین حضور ویژه در فهرست اعضا خاص برای دریافت برنامه ها و خدماتی ویژه، بخش دیگری از مزایای اعضا اتاق بازرگانی است.

 

اتاق های بازرگانی نیز در ترویج فعالیت های تجاری و نمایندگی اعضای اتاق در شهرداری های محلی نقش مهمی دارند. حداقل در سطح محلی، اعضای اتاق بازرگانی اغلب برای بحث و گفتگو تلاش می کنند و سعی می کنند سیاستی را که مربوط به تجارت و محیط اقتصادی کلی است، شکل دهند.

 

شرکت در انتخابات اتاق های بازرگانی منوط به دارا بودن کارت عضویت در این اتاق ها و هم چنین داشتن سابقه فعالیت مرتبط (سه سال) می باشد. اتاق های بازرگانی زیر مجموعه ای از اتاق بازرگانی بین المللی هستند.

 

این اتاق با دارا بودن اهدافی بسیار ویژه (کمک به توسعه اقتصاد جهانی) الگویی برای فعالیت هر یک از اتاق های بازرگانی است. تاثیرگذاری ویژه لوایح و قوانین وضع شده در اتاق های بازرگانی بر قوانین و سیاست های تجاری، از جمله اصلی ترین دلایل اهمیت حضور اتاق بازرگانی برای رشد و شکوفایی اقتصادی و تجاری است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.